Bezpieczeństwo towaru – jak je zapewnić?

Praca kierowcy samochodu ciężarowego bywa nie tylko trudna i męcząca, ale jest też odpowiedzialna. Za bezpieczeństwo ładunku w trasie odpowiada głównie właśnie kierowca. Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia towaru podczas jazdy albo jego kradzieży?

539683820

Zwróć uwagę na prawidłowy załadunek

Przy załadunku warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opakowanie towaru – powinno ono być nienaruszone, bo w przeciwnym razie zawartość paczek może rozsypywać się w trakcie jazdy. Drugą istotną kwestią jest sposób rozłożenia ciężaru ładunku – powinien on równomiernie obciążać wszystkie osie naczepy i każde z kół, co zapewnia stabilność podczas jazdy. W przeciwnym razie kierowca może utracić panowanie nad kierownicą, a sama naczepa – przewrócić się np. podczas pokonywania zakrętów. Groźne wypadki z udziałem ciężarówek spowodowane są niekiedy również niewłaściwym zamocowaniem ładunku na naczepie. Należy więc zadbać, aby towar nie tylko był równomiernie rozłożony na całej jej powierzchni, ale też zabezpieczony przed przesuwaniem się lub przewracaniem. Pomogą w tym akcesoria tir oferowane przez niemal każdy sklep z częściami do ciężarówek, jak np. pasy transportowe, maty antypoślizgowe czy kątowniki zabezpieczające brzegi pakunków i zapewniające równomierny nacisk pasów transportowych. Pamiętajmy też, że o bezpieczeństwie kierowcy i samego ładunku decyduje w dużej mierze także stan techniczny ciężarówki, stąd też należy dopilnować regularnych przeglądów pojazdów i usuwania pojawiających się w nich usterek.

Ochrona przed kradzieżą

Do włamań na naczepy samochodów ciężarowych najczęściej dochodzi podczas postojów. Najrozsądniejszym wyborem będą więc strzeżone parkingi z monitoringiem, ale też zachowanie ostrożności, czujność powinno wzbudzać nadmierne zainteresowanie innych osób zawartością naczepy, kierunkiem jazdy czy miejscem docelowym, do którego zmierza kierowca tira. Oczywiście cenne ładunki powinny być przewożone w kontenerach, które znacznie utrudniają złodziejowi dostanie się do środka i dokonanie kradzieży.