Bezpieczniejsza jazda po zmroku

By tirczesciinfopl

Niektórzy kierowcy nie lubią podróżować po zmroku ze względu na ograniczoną widoczność. Zdarza się jednak, że osoby pracujące jako kierowcy ciężarówek preferują jazdę nocą ze względu na mniejszy ruch na drogach, a latem – z powodu niższych temperatur, które za dnia mogą być uciążliwe. Co zrobić, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas jazdy nocą?

Dodatkowe reflektory do samochodów ciężarowych

Podstawowa lampa zespolona w ciężarówkach powinna doskonale spełniać swoje zadanie w różnych warunkach pogodowych, jednak nie zaszkodzi zadbać o dodatkowe oświetlenie na drodze. Specjalne reflektory do tirów montowane na orurowaniu umieszczanym na dachu kabiny znacznie zwiększają widoczność po zmroku. Należy pamiętać, że załadowana ciężarówka może osiągnąć ciężar liczący nawet kilkadziesiąt ton. Awaryjne zatrzymanie tak dużej masy albo bezpieczne wymięcie przeszkody pojawiającej się na drodze może więc być trudnym zadaniem. Im wcześniej kierowca zauważy przeszkodę, tym więcej czasu będzie miał na odpowiednią reakcję. Nowoczesne reflektory do samochodów ciężarowych ma obecnie niemal każdy sklep lub hurtownia części tir. Mogą się one różnić wyglądem lub kształtem, ale wiele z nich jako źródło oświetlenia wykorzystuje ledy. Warto zdecydować się właśnie na taki model ze względu na liczne korzyści jakie daje technologia LED. Tego typu produkty są znacznie trwalsze od tradycyjnych żarówek, a jednocześnie zużywają mniej energii elektrycznej, doskonale więc sprawdzą się na dalekie trasy.

Przygotowanie samochodu ciężarowego

Na bezpieczną jazdę po zmroku wpływają nie tylko sprawne światła, ale również czyste klosze lamp. Przed wyruszeniem w drogę warto więc upewnić się, czy zabrudzenia nie powodują ograniczonej widoczności. Podobnie jest z szybami. O czym jeszcze należy pamiętać? Warto zweryfikować stan świateł obrysowych, które pozwalają innym kierowcom ocenić jak długa jest ciężarówka, a tym samym – bezpiecznie wykonać manewr wyprzedzania. Jeżdżąc po zmroku korzystnie jest też wygasić nieco podświetlenie deski rozdzielczej oraz nawigacji, aby nie oślepiały osoby prowadzącej ciężkiego tira.