Jak radzić sobie z upałami w trasie?

By tirczesciinfopl

Większość nowoczesnych samochodów ciężarowych wyposażona jest w klimatyzację. Na drogach zdarzają się jednak również starsze modele ciężarówek, w których ze względu na brak chłodzenia jazda w wysokich temperaturach jest uciążliwa. Jak sobie poradzić z upałami podczas pokonywania trasy?

Pokonuj jak najdłuższe odcinki wieczorem lub o świcie

Nie jest żadną tajemnicą, że najniższe temperatury w upalne lato panują już po zmroku oraz o świcie. Dlatego też wielu kierowców wybiera właśnie te pory dnia, aby pokonać jak najdłuższe odcinki trasy. Jest to tym bardziej korzystne rozwiązanie, że po zmroku lub wczesnym rankiem na drogach zazwyczaj panuje znacznie mniejszy ruch, przez co można nie tylko uniknąć upałów, ale też niepotrzebnego tracenia czasu w korkach.

Ogranicz nagrzewanie się kabiny

Jeśli jeździsz ciężarówką bez klimatyzacji, staraj się maksymalnie ograniczyć nagrzewanie kabiny. Jak to zrobić? Zatrzymując się na postój wybierają miejsca z cieniem i podczas przerw zasłaniaj zasłony w kabinie – w ten sposób słońce nie będzie niepotrzebnie nagrzewało jej wnętrza. Możesz też sprawdzić co Twój ulubiony sklep z częściami do samochodów ciężarowych ma do zaoferowania dla zwiększenia komfortu jazdy latem. Odpowiednie akcesoria tir, jak np. osłony przeciwsłoneczne znacznie ograniczą nagrzewanie się wnętrza kabiny podczas jazdy w słoneczne dni, a dodatkowo zapobiegać będą oślepianiu. Warto też zaopatrzyć się w owiewki na szyby boczne, dzięki którym poprawia się cyrkulacja powietrza wewnątrz kabiny.

Masz klimatyzację? Korzystaj z niej rozsądnie

Kierowcy samochodów ciężarowych wyposażonych w klimatyzację powinni pamiętać o jej regularnym serwisowaniu i wymianie filtra kabinowego. Od czasu do czasu konieczne też będzie oddanie ciężarówki w ręce specjalistów ma odgrzybianie układu oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego. Należy też pamiętać, że zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem kabiny, a otoczeniem może przyczynić się do infekcji górnych dróg oddechowych, co znacząco wpływa na samopoczucie. Dbanie o klimatyzację to więc nie wszystko – trzeba jeszcze z niej rozsądnie korzystać.