Jak uchronić się przed złodziejami? Zadbaj o bezpieczeństwo ładunku

By tirczesciinfopl

W trasie mogą przytrafić się różne sytuacje. Niektórych z nich nie sposób przewidzieć, innych da się uniknąć zachowując ostrożność i zdrowy rozsądek. Kierowca samochodu ciężarowego musi często borykać się nie tylko z brawurą innych użytkowników drogi czy trudnymi warunkami pogodowymi, ale też – ze złodziejami. Jak ochronić przewożony towar przed kradzieżą?

Zdrowy rozsądek i ostrożność przede wszystkim

W trasie za bezpieczeństwo przewożonego towaru odpowiada kierowca ciężarówki, stąd tez powinien on sprawdzić przed wyruszeniem w drogę, czy pasy transportowe nie są uszkodzone, a cały towar zabezpieczony przed przemieszczaniem się po naczepie. Ponieważ często przewozi on ładunek o dużej wartości, zawartość naczepy może stać się obiektem zainteresowania złodziei. Czy można uchronić się przed kradzieżą? Czasem bywa to trudne, zwłaszcza jeśli kradnący działają w większej grupie. Zdarza się, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest zadzwonić po odpowiednie służby, zamiast samodzielnie konfrontować się ze złodziejami. Z pewnością jednak zawsze należy zachować ostrożność. Na postój najlepiej jest wybierać miejsca ze strzeżonym parkingiem, na których kradzież jest znacznie mniej prawdopodobna. Ponadto nie powinno się nigdy zostawiać samochodu ciężarowego bez żadnej opieki. Nasze podejrzenia powinno wzbudzać również nadmierne zainteresowanie innych osób zawartością naczepy, kierunkiem jazdy czy też miejscem docelowym, w które towar należy odwieźć. Lepiej nie wdawać się w tego typu dyskusje i nie udzielać istotnych informacji obcym – czasem jest to dmuchanie na zimne, jednak może okazać się, że uchroniło nas przed znacznie poważnymi problemami.

Co robić, kiedy jednak doszło do kradzieży?

Przede wszystkim zadzwonić po policję i nie dotykać niczego, co może być ważnym dowodem w śledztwie. Czekając na odpowiednie służby można zapytać znajdujące się w pobliżu osoby czy nie widziały czegoś podejrzanego. Jeśli zaobserwowaliśmy złodziei, należy przypomnieć sobie szczegółowo jak wyglądali, jakim samochodem się poruszali i w którym kierunku odjechali – tego typu szczegóły mogą pomóc policji w złapaniu sprawców.