Samochody ciężarowe w firmie transportowej

By tirczesciinfopl

Samochody ciężarowe to niezbędny element funkcjonowania każdej poważniej firmy transportowej. Ze względu na dużą pojemność pozwalają one przewozić liczne towary na duże odległości w stosunkowo krótkim czasie. Aby przedsiębiorstwo zajmujące się transportem towarów mogło funkcjonować sprawnie, konieczne jest regularne weryfikowanie stanu technicznego pojazdów i dbanie o nie.

Jak często serwisować tiry

Samochody ciężarowe każdego dnia pokonują wiele kilometrów, co prowadzić może do ich szybszego zużywania się. Aby mieć pewność, że nagła usterka nie zaskoczy kierowcy w drodze i nie przysporzy mu poważnych problemów, najlepiej jest sprawdzać stan techniczny przed każdym wyruszeniem w daleką trasę. Oprócz homologacji producenta, samochód ciężarowy powinien mieć zamontowany tachograf i ogranicznik prędkości. Należy też pamiętać, że każdy producent samochodów ciężarowych w różny sposób określać może długość przerw pomiędzy kolejnymi przeglądami. W niektórych markach o częstotliwości serwisowania decyduje przebieg, w innych okres eksploatacji, a w jeszcze innych – komputer. Oczywiście kierowca w trasie również powinien kontrolować stan techniczny prowadzonego pojazdu. Sprawdzenie ciśnienia w oponach czy poziomu i wyglądu płynów eksploatacyjnych nie zajmuje wiele czasu, a może uchronić przed poważnymi kłopotami.

Jakie akcesoria tir przydają się w trasie?

Niemal każdy sklep z częściami do samochodów ciężarowych ma w swojej ofercie akcesoria tir przydatne podczas trasy. Należą do nich m. in. elementy wyposażanie kabiny, jak specjalne półki przeznaczone do konkretnego modelu samochodu bądź zasłonki chroniące prywatność odpoczywającego podczas postoju kierowcy. Dobrym wyborem będzie też lodówka turystyczna oraz kuchenka przystosowana do nabojów z gazem. Tego typu akcesoria tir pozwolą dłużej przechowywać żywność, ale też przygotować smaczne posiłki lub odgrzać te przyrządzone wcześniej w domu. W trasę warto zabrać też nowoczesną nawigację, która wybiera najkrótszą drogę do celu z uwzględnieniem trudności na drodze, jak korki, prace remontowe czy ograniczenia tonażowe.