Załadunek naczepy – o tym musisz pamiętać

By tirczesciinfopl

Kierowca samochodu ciężarowego na naczepie przewozi często różne ładunki jednocześnie. Niektóre z nich mogą więc charakteryzować się małą wagą przy dużej objętości albo odwrotnie – dużym ciężarem przy niewielkich gabarytach.

O czym należy pamiętać podczas załadunku naczepy samochodu ciężarowego?

Rozmieszczaj ciężar, a nie objętość

Pakunek zawierający np. papierowe ręczniki kuchenne siłą rzeczy waży znacznie mniej, niż materiały budowlane czy ładunek o nieco mniejszej objętości, ale zawierający proszek do prania czy środki czystości. Podczas załadunku należy pamiętać o przestrzeganiu dopuszczalnego nacisku na każdą z osi pojazdu oraz równomierne obciążenie wszystkich kół. Jest to ważne nie tylko z powodu możliwości uniknięcia kar pieniężnych, ale również znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze – źle rozmieszczony ładunek może sprawić, że kierowca utraci panowanie nad pojazdem.

Pamiętaj o odpowiednim mocowaniu ładunku

Przemieszczający się po naczepie ładunek podczas jazdy bywa tak samo niebezpieczny jak jego nieprawidłowe rozmieszczenie. Może doprowadzić to do przewrócenia się towaru i rozsypania go na drogę lub na przewrócenie całej przyczepy podczas pokonywania zakrętów. Każda z tych sytuacji jest groźna nie tylko dla kierowcy ciężarówki, ale też osób poruszających się innymi pojazdami i oczywiście wiąże się najczęściej z uszkodzeniem towaru, co w konsekwencji naraża firmę transportową na straty. Przede wszystkim należy więc sprawdzić czy pasy transportowe przeznaczone do mocowania ładunki nie są uszkodzone. Pod towarem spakowanym w niskie paczki można umieścić maty antypoślizgowe stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed ich przemieszczaniem się, zaś całość warto dodatkowo zabezpieczyć kątownikami. Dzięki temu krawędzie opakowań będą wzmocnione, a nacisk wywołany pasami transportowymi równomiernie rozłożony. Najkorzystniej jest rozmieszczać towary nie tylko ze względu na ich ciężar, ale też tak, aby pomiędzy poszczególnymi ładunkami pozostawało jak najmniej miejsca – w ten sposób można ograniczyć ryzyko przesuwania się ładunku podczas jazdy.